Ninh Binh

Ze Sapy jsme jeli opět sleeper busem zpět do Hanoje a pak vlakem do městečka Ninh Binh. První dojem byl hodně špatný. Hladovýma očima vypadá vždycky všechno hůř. Objednali jsme si Pho Bo, ale obsluha zjevně jen předstírala, že rozumí a tak nám donesli totální nesmysl, který měli na stole všichni ostatní. Snědli jsme z toho prakticky jen rýži.

Musíme se přiznat, že nebýt www.tripadvisor.com, asi bychom se často už ani nenajedli. Takhle si najdeme restauraci s nejvíce hodnocením a můžeme si být jistí, že se nemusíme bát, toho, co jíme.

Byli jsme tu 3 noci a z toho 2 noci k nám z prostranství vedlejšího hotelu doléhalo dlouho do noci vietnamské karaoke, což Asiati, jak je známo, milují. K pochopení našeho utrpení je potřeba zmínit, že Vietnamci jedno slovo můžou vyslovit s různými způsoby intonace a tím z něj můžou udělat úplně jiné slovo. Proto je tedy velmi obtížné složit vietnamskou písničku. No a nám to navíc pak stejně rve uši. Celé toto extempore byla jen předzvěst blížící se svatby.

Tady můžete vidět kolika způsoby lze číst jedno slovo 🙂 Tuto ukázku máme od našeho vietnamského pokladu, o kterém se dozvíte zase příště

 

Na pobyt zde jsme si půjčili scooter a projeli vše v okolí. Navštívili jsme tak Tràng An, kde jsme se projeli na loďce i v jeskyních.

Tràng An

Tràng An

Tràng An – plujeme jeskyní

Tràng An

Tràng An

Tràng An – zaměstnanci s loďkami čekají v řadě na hosty

Tràng An – občas jsme pomáhali pádlovat, ale Honza potom zlomil pádlo, protože se snažil předjet jedny uřvaný Číňany 😀

Tràng An – další jeskyně

Tràng An – natáčel se tu nejnovější remake King-Konga, takže samozřejmě hned business a lákadlo pro lidi. My to ani nevěděli, než nás na to začali upozorňovat

Po cestě jsme potkávali spoustu budhistických chrámů, chrámků a pagod. Jelikož bylo po sklizni rýže, tak i zde se sušilo …

Takhle tu suší rýži – všude. Na cestě, na chodníku, na střeše, všude …

V tomto kraji se jedlo hlavně kozí maso

Bai Dinh Pagoda

Mua Caves

Mua Caves

Mua Caves – západ slunce

Hrozný kýč 😀

🙂

Jeden den jsme strávili v Cúc Phương National Park, který je prvním národním parkem ve Vietnamu. Mají tu i záchrannou stanici pro opičky, které většinou zachrání z černého trhu, který vede hlavně do Číny, kde opičky slouží pro medicínu. V NP jsme šli také na krátký hike do jungle, který jsme si ale moc neužili a byli jsme rádi, že ho máme za sebou. Bylo tam totiž spoustu pavouků (Honza si později našel, že to byli “jen” nějací obří sekáči, ale i tak se nám nelíbili).

Roztomilé opičky

Cúc Phương National Park

Jeskyně prehistorického muže

100 letý strom. Nijak originální foto, ale pro nás fotka, která nás stála mnoho přemáhání 😀 a přeskočených pavouků (Honza byl moc statečnej 😛 )

Běžný život, jdeš si vyvenčit a vykoupat buvola

Bai Tu Long Bay

Koupili jsme si jednu noc a dva dny na lodi ve světoznámém národním parku plného skal v moři. Po příjezdu jsme zjistili, že na celé lodi je víc posádky než turistů. Loď byla koncipována pro max. osm pasažérů, my tam byli jen čtyři. Ale absolutně nám to vyhovovalo, konečně jsme vypadli z ruchu velkoměsta a od všech naháněčů. Navíc ten druhý pár byli mladí Finové, kteří byli milí a vyměnili jsme si spoustu zajímavých cestovatelských zážitků.

Známější a více turističtější je Ha Long Bay, tím jsme také propluli, ale většinu času jsme strávili v úžasném a klidném Bai Tu Long Bay, kde jsme kajakovali, rybařili, obdivovali tu přírodní krásu i plovoucí vesnice rybářských rodin.

Ha Long Bay

Ha Long Bay – Honza mě zase něčím rozesmíval

Bai Tu Long Bay

Krása kolem a Honza usne ve stylu „kůl v plotě“ 😀

Plovoucí rybářská vesnice

Bai Tu Long Bay – projížďka loďkou

Lidi na těch lodích fakt bydlí

Ano, zkusli jsme oliheň, škebli, krevety, aj. Kreveta jednozančně vyhrála

Já jsem si ulovila chobotničku, ale hned jsme ji pustili

Ta vlevo je moje

Bai Tu Long Bay

Bai Tu Long Bay

Bai Tu Long Bay – toulaví psi jsou ve Vietnamu všude, ale jsou takoví klidní. Člověk je nezajímá a my se o ně taky radši moc nezajímali 😀

Bai Tu Long Bay

Bai Tu Long Bay – kayaking

Bai Tu Long Bay – kayaking

Bai Tu Long Bay – kayaking

 

Díky silné klimatizaci v autobuse jsme bohužel onemocněli a uzdravili se až v Kambodži, odkud tento příspěvek píšeme.

Čekání na ranní let do Ho Chi Minh City – myslím, že v tomhle se už fakt stáváme přeborníky

Další příspěvěk tedy už ze Saigonu … nebo Ho Či Minova Města … ?