Příspěvek je trošku delší, takže pokud nemáš čas, tak si ho nech na později 🙂

 

Kuta

V Kutě jsme moc velké plány neměli. Věděli jsme, že si potřebujeme fyzicky i psychicky odpočinout. A to se nám podařilo. Potom, co jsme zjistili, že nemůžeme opravit Honzův notebook, jsme se věnovali už jen bazénu 🙂 Obvykle se lidem, kteří potřebují u moře bazén, smějeme, ale tentokrát jsme je pochopili. Nedostal nás odtud ani oběd – ten nám barmani donesli až k bazénu 😀 Konečně jsme taky zašli na pár západních jídel, i když jsou tu i 4x dražší, jak ta indonéská. Jednoduše jsme to už potřebovali.

Honza v bazéně, v pozadí nesmí chybět hinduistický chrámeček

🙂

Balijský holič to zvládl fakt dobře 😀

Byli jsme taky mrknout na pár pláží, ale bohužel jsme museli srovnávat s Havají. Myslíme si, že na Bali většina krásných pláží byla pouze v rámci resortů. Byly tedy soukromé a nám batůžkářům cenově nedostupné. Kdežto většina pláží na Havaji byla volně přístupná a zadarmo (na Bali musíte platit parkovné i vstup na pláž). Pláže navíc nejsou úplně čisté, jak jsme byli zvyklí, ve vodě také něco plave a lépe bychom se cítili s boty do vody. USA ví moc dobře, proč si Hawaii tak hýčká – všude kolem cest jsou výstražné tabule se zákazem vyhazování odpadků pod vysokými pokutami. Tady je nám z těch hromad odpadků smutno. Jednou jsme dokonce viděli, jak kdosi přímo z auta vyhodil PETku jen tak do příkopu u silnice k dalším odpadkům. Je to smutný, ale věříme, že i Indonésané jednou v tomto dospějí.

 

Vyrazili jsme tedy do prvního hinduistického chrámu Uluwatu Temple a museli jsme se velmi ohánět, aby nám opice neukradly naše dioptrické brýle 🙂

Uluwatu Temple

Tady se nám moc líbilo. Pláž se jmenovala Pantai Tegal Wangi a byly tam malé bazénky vytvořené ve skále.

Pantai Tegal Wangi

Pantai Tegal Wangi

Tanah Lot je další chrám, který byl ale na pobřeží a byl přístupný pouze při odlivu (asi jak Mont-Saint-Michel ve Francii), my štěstí neměli 🙁

Tanah Lot

Areál Tanah Lot

I na Bali už začal podzim 🙂

Taky jsme navštívili záchrannou stanici želviček, kde se starají o zraněné želvy. Navíc pokud najdou na pláži vajíčka želv, vezmou je a nechají je v klidu “vyklubat”, jinak by je mohl vyhrabat někdo jiný – třeba pes a nebo by mohla být spláchnuta do moře. Želvy jsou tu dost ohrožené a to i proto, že jsou obětovány k náboženským účelům. Prý probíhají dva obřady – při tom prvním jsou želvičky potom vypuštěny do moře a při tom druhém je bohužel zabíjí 🙁

Jednodenní želvy, připravené na puštění do moře

Asi si budeme muset pořídit jednou želvu 🙂

 

Západ slunce na Kuta Beach.

 

Ubud

Na Ubud se strašně těšila hlavně Helča. V téhle vesničce jsme měli v plánu relaxovat, chodit na jógu či masáže. Je to takové centrum meditace.

Mňamky

Pranawayu Yoga (i Honza zkoušel 🙂 )

Na další fotce je jeden z mnoha chrámků v Ubudu, minimálně v každé ulici mají jeden. To, co vidíte před chrámem, jsou oběti z květin, sušenek, atd. Balijci si tímto zdobí nejen chrámy, ale i obchody, auta či hotely. Často jsme na nějakou takovou jejich oběť omylem šlápli. Snad to nepřináší smůlu 😀

Hinduistický chrámek

Nejprve jsme ale museli navštívit Monkey Forest (Opičí les). Opičky byly tentokrát hodné a viděli jsme i spoustu mláďat.

Monkey Forest

Monkey Forest

Monkey Forest, most

Druhý výlet jsme začali na rýžových terasách Tegallalang rice terraces, kde místní opravdu i pracovali.

Tegallalang rice terraces

Tegallalang rice terraces

Tegallalang rice terraces

Tohle je rýže!

V chrámu Pura Tirta Empul jsme podstoupili rituální očistnou koupel. Donesli jsme oběť – miska s květinami, sušenkami, atd. a následně jsme u každého chrliče 3x poděkovali, o něco poprosili a omyli jsme se vodou. Byl to úžasný a autentický zážitek. Už jen proto, že jsme se zde nesetkali s našimi “oblíbenými” naháněči. Pán, který se nabídl, že nás obřadem provede, nám řekl, ať se uklidníme, že koupel je zadarmo, že Bůh je jen jeden atd. Konečně to, co jsme hledali – relax a poznání místních zvyků. Obřad jsme pak podstoupili sami.

Že to Honzovi sluší v sarungu? 🙂

Offering = oběť

Nachystaní v úboru 🙂

Očistná koupel

Očistná koupel

Očistná koupel

Paní s banány

 

Pak jsme ještě navštívili chrám Pura Gunung Kawi Temple.

Pura Gunung Kawi Temple

Pura Gunung Kawi Temple

Kecak dance, tradiční balinéský tanec, předčil naše očekávání. Úžasný až hypnotický zpěv, skvělé tradiční taneční pohyby tanečnic a došlo i na rozkopávání hořící hroudy z kokosů bosou nohou.

 

Všechny výlety samozřejmě podnikáme na skútru, jeden z dalších byl do vodních paláců na východě ostrova. První z nich byl Taman Tirta Gangga.

Taman Tirta Gangga

Taman Tirta Gangga

Taman Tirta Gangga

Ujung Water Palace

Ujung Water Palace

Ujung Water Palace

Ujung Water Palace

Jeden z posledních výletů jsme naplánovali na sever Bali do oblasti Munduk.

Tady jsem se už ani nenamáhala připravovat

Pura Ulun Danu Bratan

Pura Ulun Danu Bratan

Munduk Waterfall

Už se dostáváme do fáze: zase další vodopády? No a co? 😀 Ale tyhle fakt stály za to.

Munduk Waterfall

Munduk Waterfall

Aling Aling Waterfall

Tady jsme si museli poprvé zaplatit průvodce, ale bez něj by to ani nešlo. Netroufli bychom si na nic z toho, co jsme tam zažili.

Skočili jsme z výšky 7m do vody uprostřed deštného pralesu. Honza si pak ještě skočil 10m vodopád.

Zkusili jsme canyoning – byla to vlastně taková skluzavka z vodopádu. Měli jsme vesty, ale nejdůležitější bylo se uvolnit a vlastně kopírovat skálu. Náš průvodce nás pořád nabádal: moc nepřemýšlej, prostě skoč. Je pravda, že jsme neměli moc čas přemýšlet a spekulovat

Munduk Waterfall

Náš průvodce

Honzův skok 🙂

Fotka u nejfotografovanější Bali Gate nesmí chybět 🙂

Bali Gate

Zde to nejlepší, co jsme dokázali zachytit na scooteru 😀 Ale věřte, že ty opravdu TOP kousky nám unikly 😀 :/

No a poslední 4 dny plánujeme a plánujeme Vietnam a prokládáme to dobrým jídlem a také masáží. Plánování je sice nuda, ale těšíme se na novou zemi.

Tak příště už z Vietnamu.